Kuruluş Ve Değişim Hikayesi

Her başarılı iş yerinin arkasında kuruluş amacı, yapılaşma, işe başlama, gelişim ve devamlılık vardır. İşte Huzur Valley de bunlara tipik, mütevazı bir örnek.
Orijinal adı Huzur Vadisi olan Huzur Valley`in hikayesi 1993 yılında, daha doğru söylemek gerekirse 1965 yılında Eric ve Rita Worrall`ın genç ailesini İstanbul`da yaşamaya getirmekle başladı. Böylelikle, Huzur Vadisi İngiliz kurucu ortakları Jane ve Ian`ın Türkiye ile ilişkisi onların henüz çocukluk yaşında (11 ve 5) iken başladı. Yıllar sonra Türkiye`ye yeniden geri gelip insanların ziyaret etmek isteyeceği otantik bir yer açma isteğinin altında çocukluk yıllarını en güzel günlerini Türkiye`de geçirmiş olmanın hatıraları ve Türkiye`ye duydukları özlem vardı.

Başlangıç noktası burasıydı. Yıllar sonra rüyalarını gerçekleştirmek için Worrall ailesinin geldiği ve konakladığı yer Göcek ve tanıştığı ilk kişiler Tanfer ve ailesi oldu. Birlikte, Göcek`ten 8 km içerdeki çam ormanlı dağların arasında kurulmuş Gökçeovacık Köyündeki Dedesine ait arazisinde işe başladılar. Eski bir köy evi, dönümlerce zeytin ağaçları, çam ormanlarıyla çevrelenerek yuvalanmış sessiz, huzurlu ve olağanüstü güzellikteki bu vadi, hala bu yapısını o ilk günkü gibi korumakta bize hoş geldiniz dedi. Bu vadiye bir isim vermek gerekiyordu ve İngilizcede telaffuzu kolay olmalı ama burayı ne eksik ne fazla olduğu gibi hakikatiyle anlatmalıydı. Huzur Vadisi ( Peaceful Valley) adı böylelikle doğdu ve ilerleyen yıllarda bütün yöre halkı tarafından Huzur Vadisi olarak çağrılan bu vadi devlet dairelerinde ismine yer açarak resmi hale geldi.

Türk ve İngiliz aile bir araya gelip dayanışma içinde bugünkü gördüğünüz Huzur Valley`i oluşturdular. Tanfer`in babası Şevket, annesi Saliha kardeşleri, Dindar, Sevgi ve Özgür hepsi üzerine düşen yardım ve çalışmayı yaptılar. Öte yandan Worrall ailesinden Jane ve Ian`ın baba ve annesi Eric ve Rita, Jane`nin çocukları Rowan ve Jed bu projenin oluşumunda alın-teri olanlar arasındaydılar.

Ekolojik yapılaşma projelerinde çalışan Ian, Huzur vadisi`nin oluşumu ve yapılaşması sırasında bilgi ve deneyimlerini yörenin yapı ustaları ve mimarisiyle birleştirerek, Tanfer`in mühendislik bilgisini marangozluk, inşaat, bahçe ve ağaç alanına ek olarak sanatçı ve ressam bilgisini renklere uygulamasıyla, çevre zanaatkarlardan alınan destek ile Huzur Vadisinin bu günkü görsel şeklinin ilk temelleri oluştu. Yılların getirdiği gelişim ve ek projelerin yapılmasıyla bu günkü halini aldı.

 

 

Küçük bir sermaye ile yola çıkan üç ortak, Huzur Vadisi`nin oluşumunda her köşesini elleriyle yaptılar. Zaman geçtikçe işler gelişti ve büyüdü, başlangıçta misafirleri için her hizmeti kendilerinin yaptığı işleri ilerki yıllarda buranın dünyada sayılı yoga ve kişisel gelişim tatil yeri olmasıyla köyden gelen çalışanlar yapmaya başladı. Tanfer`in tüm bürokrasi ve işletme sorumluluğunu üzerine alarak misafirleri ağırlaması, Ian`ın daha çok teknik işlerle ve misafirlerle ilgilenmesi ve Jane`nin Huzur Vadisi`nin tanıtım ve rezervasyonlar üzerine çalışması sonucunda yapılan iş bölümü beraberinde başarıyı getirdi.

Yılların getirdiği deneyim ve birikim Huzur Vadisi`ni bilinmeyen küçük bir yerden dünyada ilk beşe giren yoga ve kişisel gelişim kursları merkezi haline getirdi. Alçak gönüllü çalışanları, huzur Vadisi`nin sıra dışı yapısı ve konumu ile bütünleşen sadeliği ve yalınlığı burayı gelmek ve kurs vermek isteyenlerin öğretmen sayısını günden güne arttırdı ve gün geldi sırada bekleyen ve kendi gruplarını buraya getirmek isteyen yoga öğretmenleri sayısı o şansı yakalayıp ta Huzur Vadisi`nde gruplarına öğretme şansı bulanların iki katını geçti. Bu nedenle Ian başka bir yerde açtığımız diğer bir Yoga inziva yerinin işletmesi yönetimi için Huzur vadisi`nden ayrıldı. Tanfer yoga öğretmeni ve ressam olarak tüm Huzur Vadisi yönetimini yalnız başına ele alarak yıllarca işletti.

2017 yılının turizmciler için olumsuz ve elverişsizliği Huzur Vadisi`in dönüm noktası oldu. Yıllarca dünya milletini misafir eden huzur Vadisi ilk kez Türkiye`nin politik yapısından etkilenerek sallantılı bir dönem geçirdi. Jane ve Ian Huzur Vadisi hisselerini Tanfer`e devrederek, yer ve toprak sahipliğini Tanfer ve ailesine geri verdiler. Buna karşılık Huzur Vadisi internet işletme isminden feragat eden Tanfer buraya yeni bir isimle Huzur Valley yeniden işletmeye açtı. Böylelikle Huzur Vadisi`nin yeni İsmi Huzur Valley oldu. Bundan sonraki tüm ticari sözleşme ve internet ilişkilerinde bu yerin ismi Huzur Valley olarak geçmekte, yöre halkı tarafından vadinin ismi hala Huzur Vadisi olarak bilinmekte ve söylenmektedir.

Şimdi, vadinin işletme ismi biraz değişikliğe uğrayarak işletmeye yeniden açılmış, ancak hala deneyimli personeli, eşsiz Sevgi`nin mutfağı, özel yapısı ve konumuyla yoga inziva, diğer kişisel gelişim grupları ve seminer çalışmalarına her zaman olduğu gibi özenle, aşkla ve coşkuyla hizmet etmektedir.

Bütün gruplara ve misafirlerimize bu eşsiz, huzur ve mutluluk dolu vadiye Hoş Geldiniz der, iyi tatiller diler, tekrar tekrar görüşmek ümidiyle. Namaste.